O co powinieneś zapytać i na co zwrócić uwagę, gdy szukasz hotelu dla psa
Czasami zwyczajnie nie ma innego wyjścia – tam, gdzie się wybierasz nie akceptują zwierząt, podróż jest zbyt długa lub obecność czworonoga mocno utrudniłaby pobyt, a Ty nie masz nikogo zaufanego, komu mógłbyś powierzyć opiekę nad pupilem. Pozostaje hotel. Jak go wybrać, żeby mieć pewność, że psiakowi nie dzieje się krzywda i przyjemnie spędza czas, gdy Ciebie nie ma w pobliżu?
Z psem trochę jak z dzieckiem… Jak wysyłasz je na kolonie, to chcesz wiedzieć, kto jest opiekunem i w jakich warunkach będzie przebywało. Pytasz o program wycieczek i myślisz o potencjalnych zagrożeniach. Podobnie jest z planowaniem pobytu psa w hotelu. W końcu to jakiś rodzaj psich wczasów. No to jak wybrać hotel dla psa?
Wizyta „rozpoznawcza”
Zacznij od zebrania kilku ofert, które będziesz porównywał. Zapoznaj się z opiniami z internetu, popytaj wśród znajomych. Cały proces rozpocznij od miejsca, które jest na twojej trasie w drodze na urlop czy inny wyjazd, wówczas oszczędzisz sobie kilometrów, ale oczywiście to nie jest podstawowe kryterium.
Kluczowe są warunki i opieka. Żeby je zweryfikować, najlepiej jest obejrzeć hotel, zanim umieści się w nim psa. Dlatego my zawsze sugerujemy, żeby umówić się telefonicznie na wizytę rozpoznawczą. Zresztą już sama rozmowa może dać ci pewien obraz sytuacji. Jeśli osoba po drugiej stronie kabla tłumaczy się brakiem czasu na takie wizyty i nieszczególnie jest chętna do zaproszenia, to powinno ci to dać do myślenia. Lepiej od razu daj sobie spokój.
Bądź jak detektyw
Załóżmy, że umówiłeś się na rozpoznanie. Teraz musisz wybadać hotel. Na czym powinieneś skupić swoją uwagę?
- Obsługa
- Otoczenie
- Boks
- Wyżywienie
- Świadczenia
- Warunki
Omówmy kolejno każdy z punktów.
Obsługa, która budzi zaufanie
Do zapoznania przyda się pies, więc – jeśli masz możliwość – najlepiej zabierz go ze sobą. Będziesz mógł ocenić, czy obsługa ma dobre „podejście” do zwierząt. Prawdopodobnie już w pierwszej chwili będziesz wiedział, czy osoba przyjmująca was w obiekcie umie dokonać właściwego rozpoznania typu osobowości psa i, w konsekwencji, potrafi zaproponować opiekę adekwatną do jego temperamentu. Bardzo ważne, aby opiekun budził zaufanie zarówno Twoje, jak i Twojego czworonożnego przyjaciela. Reakcja psa na nową osobą może Ci dużo podpowiedzieć.
Zadbane i czyste otoczenie
Zwróć uwagę, czy otoczenie pomieszczeń hotelowych jest zadbane i uporządkowane. Błoto, poniewierające się śmieci, uderzający w nos „zapaszek” itp. sugerują, że cały obiekt może wyglądać podobnie. Czy warto tracić czas na wchodzenie dalej? Sam na pewno nie chciałbyś mieszkać w brudnym pensjonacie…
Boks – tylko pojedynczy i wewnątrz pawilonu
Rozeznaj się, czy pomieszczenia, w których przebywają podopieczni hotelu znajdują się wewnątrz budynku. Tylko wówczas mogą one rzeczywiście chronić zwierzę przed warunkami atmosferycznymi, a zwłaszcza deszczem i chłodem. Pies przyzwyczajony do domowych warunków w zewnętrznym boksie może marznąć nawet w lecie, a to z kolei może skutkować przeziębieniem.
Upewnij się, czy hotel zapewnia boksy indywidualne. Grupowe kojce stwarzają wysokie ryzyko spotkania się psów o diametralnie różnych charakterach, co grozi dodatkowym stresem (w i tak dość trudnej dla psa sytuacji), a nierzadko również agresją. Lepiej nie zastanawiać się, czy pies się zgodzi ze swoim współlokatorem i dopilnować, żeby mieszkał sam.
Wnętrze boksu – bez ostrych elementów i łatwe do utrzymania czystości
Pamiętaj, że pies, który tęskni za swoim panem, może próbować wydostać się na zewnątrz. Dlatego tak ważnym jest, aby wewnątrz boksu nie było żadnych ostrych i wystających elementów, o które mógłby się poranić, a przerwy między prętami wygrodzenia były na tyle małe, aby uniemożliwiały zaklinowanie się pomiędzy nimi.
Powierzchnie w boksie powinny być zmywalne, tzn. takie, które nie wchłaniają wilgoci i nieczystości oraz są łatwe do przeprowadzenia dezynfekcji. Jeśli takie nie są, nie tylko sam boks będzie – mówiąc wprost – śmierdział, ale także sam pies przesiąknie tym odorem. Nie zapominajmy także, że brud i wilgoć są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów.
Wczasy z wyżywieniem czy bez?
Zapytajmy o wyżywienie. Psie hotele prowadzone przez profesjonalistów, a nie przypadkowe osoby, najczęściej oferują kilka opcji do wyboru:
- właściciel może sam dostarczyć karmę – to najczęstsza opcja, gdy psiak wymaga specjalistycznego żywienia (alergik, senior, rekonwalescent);
- gotową karmę zapewnia hotel (zapytajmy, jakimi karmami dysponuje);
- w niektórych hotelach można zamówić również posiłki naturalne, gotowane z mięsa z dodatkiem np. ryżu.
Z naszego doświadczenia wynika, że większość psów „na wczasach” woli nową karmę.
Świadczenia – zabiegi i dodatkowe spacery
Zdarza się, że do hotelu trafiają psy w trakcie leczenia i rekonwalescencji, które wymagają zmian opatrunków lub przyjmują leki. Dobry psi hotel będzie miał wykwalifikowany personel, który na miejscu otoczy psa profesjonalną opieką lub w razie potrzeby zawiezie na zastrzyk lub kroplówkę do weterynarza.
Wśród usług powinna być możliwość wykupienia dodatkowych spacerów. Jeśli nasz psiak jest wulkanem energii i potrzebuje być „wybiegany”, możemy zażyczyć sobie, za dodatkową opłatą jeden lub dwa spacery dziennie.
Warunki przyjęcia do hotelu
Aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie jest absolutnie obligatoryjne, aby zwierzę zostało przyjęte do hotelu. Profesjonalna placówka będzie wymagała także zaświadczenia, że psiak jest odrobaczony oraz zabezpieczony przeciwko pchłom i kleszczom.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki w pełni odpowiadają na pytanie: „Jak wybrać hotel dla psa?”. Zapraszamy jednocześnie do zapoznania się z następnym wpisem, w którym podpowiadamy, jak „spakować” psa na pobyt w hotelu.
Życzymy udanych wakacji
Hotel dla Psów Eszi